ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ Glossary    Contact Us
Search  
   
Browse by Category
ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ .: Географічна довідка .: Прикарпаття

Прикарпаття

Мов шоломи казкових велетнів підпирають небосхил гірські вершини. Срібно видзвонюють по каменях швидкоплинні потоки і, вирвавшись з тіснин, розливаються на рівнині широкими плесами. Таємниче шумлять, погойдувані вітром, стрункі карпатські красуні- смереки, напоюючи повітря цілющими запахами живиці.
Духмяніють трави, що зеленим килимом укрили піднебесні полонини... Ви хочете відпочити серед цієї тиші та величної краси? Хочете поспілкуватись з гостинними господарями цього краю? Тоді дорога Вам стелиться на Прикарпаття. Івано-Франківська область розташована на заході України. Вона межує з Львівською, Тернопільською, Чернівецькою та Закарпатською областями. На крайньому півдні на протязі 50 км границя області є державним кордоном України з Румунією. Межа із Закарпаттям, що проходить по Карпатському хребту, протягом століть, до 1945 року, теж була кордоном — то з Угорщиною, то з Чехословаччиною.
Територія області 13,9 тис. кв. км. За характером рельєфу вона ділиться на три частини: рівнинну, передгірську і гірську. Висота рельєфу зростає з північного сходу на південний захід. Рівнинна частина знаходиться на північному сході і прилягає до Дністра. Тут знаходиться обласний центр — місто Івано-Франківськ (255 м над рівнем моря). Серединну частину складають горбисті передгір'я висотою 400—600 м. Гірська частина області зайнята Східними Карпатами, що поділяються на масиви Чорногора, Горгани, Гринява, Чивчини. Тут же, в Чорногірському хребті підноситься найвища гора України — Говерла (2061 м).
Клімат області помірно-континентальний. Зима м'яка з середньою температурою січня -5оС, літо тепле з середньою температурою липня + 18° С. В Карпатах клімат більш суворий і змінюється з наростанням висоти. Середні температури тут на 3—5° С нижчі ніж у передгірській зоні. Такі кліматичні умови сприяють організації цілорічного відпочинку і лікування. На схилах Карпат сніг лежить до п'яти місяців, а це, в свою чергу сприяє розвиткові гірськолижного спорту. Річки в значній частині мають гірський характер, утворюють каскади й водоспади, надаються до водного туризму. Найбільші річки — Дністер і Прут, причому Прут бере початок на території області, з-під Говерли. Івано-Франківська область — одна з найбільш багатих лісами в Україні. Лісистість території становить 41%. В рівнинній частині переважають листяні, в передгірській — хвойні ліси. Серед хвойних порід переважає ялина, яку місцеве населення поетично іменує смерекою. На висотах понад 1500 м починаються субальпійські луки (полонини). Різноманітність природних факторів обумовлює наявність тваринного світу, чи не найбагатшого в Україні.
На певні види звірів і птахів в мисливський сезон дозволено полювання. На диких кабанів та козуль полювання можливе за наявності ліцензії на відстріл. Частина гірської території області площею 503 кв. км виділена в Карпатський природний національний парк. Він охоплює верхів'я річок Пруту і Чорного Черемошу з г. Говерлою. Завдання парку — сприяти збереженню ландшафтів, рослинного і тваринного світу, створювати відповідні умови для відпочинку і туризму, для ознайомлення з природними багатствами, культурними й історичними пам'ятниками.
В області є п'ять курортних місцевостей і діють 11 санаторіїв. Для курортної терапії використовуються кліматичне лікування, мінеральні ванни. Серед курортів — низькогірні Косів, Татарів, Яремче, середньогірний Ворохта і бальнеогрязевий передгірний курорт Черче. Крім того, Яремче користується славою туристської столиці Карпат, Ворохта — столиці зимових видів спорту. Обидва пункти мають досить розвинену інфраструктуру.
Населення області — 1 млн. 460 тис. чоловік. В етнографічному відношенні Івано-Франківщина складається з Опілля, Покуття, Бойківщини та Гуцульщини. Їх мешканці зберегли деякі відмінності у мові, одязі, культурі та побуті і вже цим привертають увагу туристів. Тут же розвинуті різні види художніх народних промислів. Під руками різьбярів, гончарів, вишивальниць, мосяжників народжуються мистецькі твори, що розходяться по світу і які можна побачити в музеях від Нью-Йорка і Торонто до Києва і Москви.
Визначним центром гуцульського мистецтва є Косів. І зарубіжні, і вітчизняні туристи вважають за необхідне відвідати знаменитий косівський ярмарок та придбати для себе мистецькі вироби. Івано-Франківщина гордиться своєю культурно-історичною спадщиною.
На її території взято під охорону держави 3,5 тис. пам'яток історії та культури. Такі давні і цінні пам'ятки як церква Пантелеймона під Галичем (XII ст.), церква Святого Духа з мистецьким іконостасом в Рогатині (XVI ст.), Манявський Скит (XVII ст.), дерев'яні гуцульські і бойківські храми відомі за межами країни. Туристи із задоволенням знайомляться з пам'ятками і музеями Івано-Франківська та Коломиї, проходять стежками славного ватажка карпатських опришків О. Довбуша. Нині опрацьовуються маршрути слідами боїв Української Повстанської Армії, яка найдовше вела боротьбу із загарбниками саме на території нашого краю.
В області є п'ять міст, що згадуються в давньоруських літописах. Серед них Тисмениця (1143), Снятин (1158), Тлумач (1213), Коломия (1240). Та найдавнішим є Галич, перша згадка про який відноситься до 898 року. Пізніше він став столицею могутнього Галицького князівства і Галицько-Волинської держави. На базі пам'яток княжого Галича створений національний заповідник "Давній Галич". З тих давніх часів землі, що ділили спільну долю: Івано- Франківська, Львівська та Тернопільська області — мають історичну назву — Галичина.
Мешканці краю відомі своїм високим почуттям патріотизму, національною свідомістю, прагненням до волі. Незалежність України 1990—1991 рр. була здобута не в останню чергу завдяки масовим діям і високій організованості галичан.
Івано-Франківщина є батьківщиною оспіваних у "Слові о полку Ігоревім" князя Ярослава Осмомисла і княгині Ярославни, дівчини- патріотки з Рогатина, що увійшла в історію під ім'ям Роксолани і як дружина султана відіграла значну роль у політичному житті Туреччини XVI ст. Тут народились керівник опришківського руху О.Довбуш, сподвижник Б.Хмельницького С.Височан, письменники І.Вагилевич, В.Стефаник, М.Черемшина, Л.Мартович, М.Підгірянка, мистецтвознавець С.Гординський, композитор А.Кос-Анатольський, художники Я.Пстрак та В.Касіян, скульптори М. Бринський та Г. Крук, провідні діячі національно-визвольного руху Д.Вітовський та С. Бандера. В нашому краї бували і працювали І.Франко, М.Грушевський, Д.Січинський, О.Олесь, Б.Лепкий, О.Новаківський, М.Коцюбинський, М.Рильський.
У 1919 році, коли Станиславів був столицею ЗУНР, тут в різний час побували В.Винниченко, С.Петлюра, Є.Коновалець. Область має значну туристично-оздоровчу базу. Понад 100 об'єктів (готелі, турбази, санаторії, пансіонати) можуть одночасно прийняти 14 тисяч відпочиваючих. Туристичні послуги надають 29 туристичних підприємств. Найзначніші серед них — "Івано-Франківськтурист", Генеральне агенство по туризму в Івано-Франківській області, обласний центр туризму і краєнавства учнівської молоді.
Туристів із дального зарубіжжя приймає спільне підприємство "Аускопрут". Серед приватних підприємств найбільші обсяги обслуговування мають підприємства "Оле-тур" (м.Івано-Франківськ) та "Спорт-тур" (м.Косів). У наданні туристичних послуг спеціалізуються туркомплекси "Прикарпаття" в Івано-Франківську, "Гуцульщина" в м. Яремчі, "Карпатські зорі" в м. Косові, "Верховина" у смт. Верховині, турбаза "Гірська" в с. Яблуниці, літня турбаза "Сріблясті водоспади" в с. Шешори Косівського району. Сервіс на рівні класу "три зірки" забезпечують готель "Роксана" в м.Івано-Франківську, база відпочинку "Карпати" в м. Яремчі, профілакторій "Яремче" в с. Ямна і пансіонат "Гута" в однойменному селі. Наближаються до цього рівня база відпочинку "Синьогора" в с. Гута, санаторій "Джерело Прикарпаття" в с. Н. Мізунь.

Чи була дана стаття корисна для вас?

Повязані статті

article Архітектура Прикарпаття
Володимир СІЧИНСЬКИЙ 

  3-16-2007    Views: 4076   
article Карпатський край
Карпатський край

  3-13-2007    Views: 1961   
article Карпатські рекреації, або Як етнографія з екологією подружилися
Карпатські рекреації,

  2-22-2007    Views: 1123   

Коментарі користувачів

Додати коментар
No comments have been posted.


.: Powered by Lore 1.5.4