ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ Glossary    Contact Us
Search  
   
Browse by Category
ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ .: Райони та міста обласного підпорядкування .: м. Івано-Франківськ .: Станіславський замок

Станіславський замок

Станіславський замок

Станіслав Ревера Потоцький (1579-1667), магнат, великий гетьман коронний, краківський каштелян, звитяжний воїн того насиченого битвами часу, який бачив Цецору і Хотин, Хмельниччину і Смоленськ, мабуть, на тому світі місця собі не знаходить, проклинаючи свою неспроможність виправити існуючий стан речей. А може, попустився вже гетьман давно, звик, зрісся з думкою, що місто-фортеця, яке він задумав у межиріччі Надвірнянської та Солотвинської Бистриць, зараз не те і зоветься не так. І годі зараз шукати могутні стіни неприступного замку. Може, не треба було й купувати в шляхтича Жечьковського (Rzeczkowskiego) нічим не примітне село Заболотів, яке потім подарував своєму сину Андрію з наказом справу батька продовжувати?
Село собі і село, відоме з 1435 року, мало, щоправда, невеликий дерев'яний замочок на так званому Звіринцю (пізніше цю місцевість на французький манер назовуть Бельведером). Які там війни в тому Заболотові - замочек був мисливським (поруч шумів дубами ліс). Та й чи був взагалі, хто перевірить, якщо жодного зображення споруди не збереглося? Проте, в цій оселі з'явився на світ онук Ревери, Юзеф Потоцький, другий син Андрія і майбутній власник Станіславова, міста, яке Андрій взявся за батьковим наказом ростити на заболотівських грунтах в 1650-1656рр., в часи шведського Потопу. Не сам ростив - скористався допомогою інженера з Авіньйону Франціско Корасіні.
Сам Ревера розбудовувати вимріяне місто не мав часу. Як писав Садок Баронч, "... весь час зайнятий справами громадського добробуту, виконання хвали вартого свого починання доручив сину Андрію, який задля вшанування пам'яті свого попередника надав місту ім'я Станіславів, незважаючи на багато перешкод і супротиву, показав себе як належить у взятому на себе обов'язку".
Варто сказати дещо і про Андрія Потоцького (рік народження невідомий - 1692). Київський воєвода, а після смерті батька - краківський каштелян і гетьман польний коронний - теж не остання людина в Речі Посполитій. Андрій попіклувався, щоб новостворене місто мало статус вільного королівського міста. Магдебургію Станіславів отримав в 1662 році з рук Яна Казиміра.
Місто відразу будувалося як могутня фортеця. Його територія була оточена спочатку дерев'яними, потім мурованими стінами, а ще земляним валом та широким ровом. Води з Бистриць, певно, не бракувало. Мав малюк-Станіславів (названий чи на честь краківського каштеляна, як писав Баронч, чи на честь другого його онука і первістка Андрія Потоцького, що героєм загинув під Віднем в 1682р.) дві потужні в'їздні брами.
Кам'яні Галицька та Тисменицька брами вітали гостей і не пропускали ворогів міста. Називались брами за своїм розташуванням, що зрозуміло: з однієї вів шлях на Галич, з другої на Тисьменицю. (Щоправда, іноді зустрічаються інші назви, теж пов'язані з топонімікою: Львівська і Кам'янецька. Так би мовити, менш локальний, більш глобальний варіант). В'їзди в Станіславів, юне, новостворене місто, прикрашали великі таблиці з чорного мармуру, на яких красувалась вибита золотом назва поселення та герб Потоцьких. Був ще один хід у місто - так звана вірменська (заболотівська) фіртка, стежина з якої вела до міської торговиці. До брам та фіртки вели три мости
Згори фортеця нагадувала дивовижну квітку з пелюстками-бастіонами і дерев'яною тичинкою-ратушею в центрі. Здавалося б, примха надмірного бароко, данина моді того часу - та ні, ці "пелюстки" вміли оборонятися від артилерії, що шаленими темпами розвивалася в XVII столітті, набагато краще за високі стіни і башти традиційних старих замків.
А що ж дерев'яний замочок на Бельведері? На його місці в 1672-1682 роках зводиться шикарний мурований палац, оточений парком.

http://www.castles.com.ua/index.php?id=stanislawow


Чи була дана стаття корисна для вас?

Повязані статті

article Пнівський замок
По материалам...

  9-15-2006    Views: 4797   
article Замок у Станіславові
 

  10-19-2006    Views: 1745   
article Замки Прикарпаття
ПРО ЩО МОВЧИТЬ КАМІННЯ СИВЕ

  12-21-2006    Views: 4475   

Коментарі користувачів

Додати коментар
No comments have been posted.


.: Powered by Lore 1.5.4