ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ Glossary    Contact Us
Search  
   
Browse by Category
ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ .: 65 років УПА .: ІНСТРУКЦІЯ В СПРАВІ ПОЛОНЕНИХ

ІНСТРУКЦІЯ В СПРАВІ ПОЛОНЕНИХ

ІНСТРУКЦІЯ В СПРАВІ ПОЛОНЕНИХ

Відділи УПА, СКВ та спецбойові групи переводять часто бойові завдання, в яких беруть, або мають змогу взяти полонених. Полонених вояків ворожих армій, згідно з зобов’язуючими досі інструкціями, передають до організаційних і слідчих властей для переслухання, а по пропаґандивному приготуванні, наступає звільнення. В цей спосіб звільнено досі сотні полонених.

Накази врегульовані попередніми інструкціями щодо брання і звільнення полонених бійців ворожих армій, не обвинувачених індивідуально за безпосередні злочини супроти українського населення — є зобов’язуючі. Таке поступовання має дуже велике пропаґандивне значення. Звільнення полоненого, навіть в тому випадку, коли він опісля ще далі проводить облаву — в нічому не тратить свого великого значення. Коли ворожий вояк, що. був звільнений нами, не змінить навіть свого ворожого відношення до нас, то все ж таки його товариші-вояки довідаються мимо цього, що ми не відносимося до них особисто ворожо, що звільняємо їх і будуть в майбутнім скоріше здаватися. Вояк, котрий буде знати, що його чекає певний розстріл, не буде здаватися в полон, але буде боротися до останнього набою.

Виходячи з цього командир й стрільці повинні пам'ятати, що кожне здобуття полонених збільшує дуже поважно успіхи воєнних бойових операцій, тоді очевидно, коли ці факти будуть належно використані. Саме із цією метою належить з усіма полоненими поводитися дуже чемно. Не грозити їм, раненим зробити перев'язку, нагодувати, запевнити їх, що їм не станеться нічого злого (щоби почувалися спокійно) й відставити до слідчих, чи організаційних властей. Не вільно також відбирати жодних речей приватної власності, можна однак забрати зброю й документи. Документи запечатати й разом з полоненим передати слідчим чинникам. Можна також перемундирувати їх в цивільне, гірше вбрання, вияснюючи при цім, що мундир забираємо, бо це є військове майно, а крім того є нам потрібним та підлягає конфіскаті згідно з зобов’язуючими в нас приписами. При цьому теж поводитися чемно, щоби це все не мало характеру здирання, та вкінці щоби полоненого взагалі нічим не тероризувати. Постійно пам'ятати про всі вимоги безпеки й конспірації: унеможливити полоненому втечу; не дати йому змоги обсервації та орієнтації де він знаходиться, скільки нас є, яке наше озброєння і які порядки. Коли будемо поступати чемно й вияснимо полоненому, що це є конечним, бо в нас обов'язують такі приписи, то це нічого не зашкодить нашій репутації. Строге урядове поступування, але чемне та справедливе, витворить внаслідку тільки ще більший респект до нас.

Оскільки військові чинники мають час і змогу, можуть відразу перевести вступне переслухання й долучити писемний протокол переслухання до актів при передачі полоненого.

Ситуація вимагає часом притримання полоненого на деякий час, заки буде можливість передати його відповідним чинникам. Для таких випадків треба мати заздалегідь приготовані відповідні землянки-криївки, спеціально уладжені, щоби не провадити полоненого до повстанських таборів і збірних пунктів. В цих землянках тримати його під строгою охороною, доставляти воду і харч, та посуду на відходи.

Слідчі організаційні власті мусять рівно ж мати приготовані відповідні приміщення для полонених.

По переведенні скорого слідства, винних за морди, грабунки й терор віддати службовою дорогою для покарання. З іншими перевести пропаґандивні розмови, вияснити нашу строгу поведінку зумовлену конечностями нашої боротьби, партизанською тактикою й зобов’язуючими у нас приписами, а це все в нічому не зменшує нашого людського і гуманного відношення згідного з міжнародними військовими постановами про ведення війни. Дати наші листівки й інші видання, які завжди кожний повинен мати приготовлені й — відпустити.

Оскільки командир даного відділу, який взяв полонених, діє в таких умовах, що не має змоги задержати полонених і передати до дальшого слідства і пропаґандивного приготування, — тоді повинен це зробити власними силами, — себто переслухати полонених, щоб здобути потрібні військові інформації і ствердити, чи міна полоненими немає енкаведистів, працівників УБП й інших терористів над нашим населенням, перевести з іншими пропаґандивні розмови, дати листівки й звільнити їх. Протоколи переслухання із заподанням причин, чому в цей спосіб їх звільнено, передати опісля до властивих чинників.

Головна напрямна в цій справі повинна бути кожному ясна: при кожній нагоді взяти полонених, здобути від них потрібні інформації, повестися з ними чемно, перевести пропаґандивні розмови і звільнити, крім таких, які обвинувачені в звірствах.

24. IV. 1946 р.

Слава Україні!

УКРАЇНСЬКА СТУДІЯ КОПІРАЙТИНГУ

www.pr.ukrpro.net

 

Чи була дана стаття корисна для вас?

Коментарі користувачів

Додати коментар
No comments have been posted.


.: Powered by Lore 1.5.4