ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ Glossary    Contact Us
Search  
   
Browse by Category
ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ .: Видатні постаті краю .: Знамениті бібліографи Прикарпаття

Знамениті бібліографи Прикарпаття

Левицький Іван

(6 (18) січня 1850 р., с. Берлоги , тепер Рожнятів. р-ну - 17 (30) січня 1913 р., Львів) - бібліограф, письменник, журналіст. Закінчив філософський факультет Віденського університету. Був редактором ряду газет. Укладач фундаментальних праць "Галицько - русская библиография ХІХ века" і "Галицько - руська бібліографія за роки 1772-1800) (опубл. в "Записах Наукового товариства імені Шевченка), в яких охоплено книжкові та періодичні видання , описано зміст збірників, газет і журналів за 1772 - 1886 рр., "Українська бібліографія Австро-Угорщини", де містяться відомості за 1887-1893рр.Зібрав цінні матеріали до бібліографічного словника письменників, митців, громадських діячів Галичини. Автор оповідань на історичні теми.

 
Микитин Теодор

(29 вересня 1913 р., м.Радехів на Львів.обл.- 7 січня 1995 р., м.Львів) - український письменник і бібліограф. Після закінчення Львівського університету учителював, займався науковою працею в бібліотеці свого рідного університету. Довгі роки його ім’я з’являлося лише на обкладинках наукових збірників та бібліографічних покажчиків. Вдалий дебют у 1939 році книжкою „Нові люди” надихнув Теодора Микитина на вивчення історії рідного краю. Особливо зацікавлює автора історія Прикарпаття. Галицько-Волинському князівству присвячені його повісті „Полки йдуть на Галич” та „Не пощербились мечі”. Яскрава сторінка історії – боротьба селянства Східної Галичини під проводом Івана Мухи стала основою його повісті „Спалах у темряві”. А у книзі „Полковник Семен Височан” письменник змальовує визвольну війну українського народу 1648-1654 рр., яку на Прикарпатті очолив уродженець с.Вікторова Галицького району Семен Височан.

 Романовський Мечислав

(12 квітня 1834 р., с.Жуків Тлумац. р-ну - 24 квітня 1863 р., під Юзефовом Білгорайського повіту Польща) - польський поет, для якого рідною була прикарпатська земля. У родині Романовських була надзвичайно жива традиція визвольних змагань, щире захоплення боротьбою за незалежність Польщі Тадеуша Костюшки. Та й сам поет був свідком селянського повстання 1846 року та революційних потрясінь в Європі, які, звичайно, мали значний вплив на формування його особистості. Шкільні роки Мечислава пройшли у Коломиї та Станіславській гімназії. Навчаючись у Львівському університеті, він захоплюється літературною діяльністю, пише низку поетичних творів. Декілька років працює в бібліотеці Оссолінеума у Львові, згодом стає співробітником „Газети народової” і „Літературного журналу”, навколо яких об’єднувалася група прогресивної польської інтелігенції – продовжувачів традицій революційних романтиків. Далі Мечислав Романовський приєднується до організації „Львівська лава”, яка мала на меті підготовку повстання. Вихований на польській романтичній літературі, він цілком присвячує себе служінню батьківщині. Власне цей патріотизм поета і знаходить свій вияв у активній участі в польському повстанні 1863 року, яке було спрямоване на визволення Польщі з-під гніту російського царизму. Загинув поет в одній із сутичок під польським містом Юзефовом. У літературному доробку Мечислава Романовського – низка поетичних і прозових творів. Краща частина його віршів – це волелюбна патріотична лірика. Серед найбільш довершених творів – поема „Дівчина з Сонча”, повісті „Проект”, „Станіслав Ревера Потоцький”. Цікавими є також: нарис ”Декілька днів у горах Покуття” та історична трагедія „Попель і П’яст”. Поезії Мечислава Романовського часто друкувалися у коломийських виданнях.

 
Пашницький Василь

(1903 р., с.Вовчинець, тепер в межах м.Івано-Франківська - червень 1941 р.) - перший директор ї організатор Станіславської обласної бібліотеки у 1940 р., педагог, бібліофіл. Закінчив Станіславську українську державну гімназію. Воював добровольцем в УГА. Пристрастний бібліофіл, зібрав велику бібліотеку, витрачаючи зароблені кошти на книжки. У 1927 році поступив на філософський факультет Львівського університету. На основі зібраних фольклорних та етнографічних матеріалів видав разом з Я.Фальковським книгу ,,На бойківсько-покутській промежі’’(1935). З 1936 року - контрактовий учитель Станіславської приватної української гімназії. З приходом Червоної Армії В.Пашницькому було доручено організувати обласну бібліотеку в Станіславі. За зберігання в бібліотеці так званої ,,контрреволюційної’’ літератури був звільнений з роботи, а в червні 1941 р. заарештований і замордований в станіславській тюрмі. Місце поховання невідоме.

 
Полєк Володимир

(27 вересня 1924 р., м.Станіслав - 19 липня 1999 р., м.Івано-Франківськ) - відомий літературознавець, краєзнавець і бібліограф, професор Прикарпатського університету ім.В.Стефаника. Для нашого міста і краю це була визначна особистість, яка за 40 років своєї наукової і краєзнавчої діяльності зробила надзвичайно багато для дослідження історії Прикарпаття. Уродженець Станіслава, він впродовж цілого свого життя залишався щирим патріотом рідного міста, завжди пишався тим, що він є українського роду і україніст за фахом. Його перші дослідження стосувалися проблем сприйняття української літератури поза межами країни. Тому й темою його дисертації стала творчість Івана Котляревського у зв’язках української і зарубіжної літератур. Вже у роки Незалежності вийшли друком підручники „Історія української літератури 10-17 століть”, „Історія української літератури 18 ст.”, „Українська література у зарубіжній критиці і перекладах”. Рідному містові він присвятив дослідження „Майданами і вулицями Івано-Франківська”, його перу належать краєзнавчі розвідки „Літературне Прикарпаття”, „Іван Франко і Прикарпаття”, „Коронація і корона Данила Галицького”, довідник „Відомі педагоги Прикарпаття”та інші. Як знаний бібліограф він є укладачем декількох грунтовних бібліографічних посібників. Не буде перебільшенням сказати, що творчим подвигом проф.Полєка можна ввважати складеним ним „Біографічний словник Прикарпаття”, який ще, на жаль, не з’явився друком у повному обсязі. Творчий доробок вченого був відзначений обласною краєзнавчою премією ім. І.Вагилевича та обласною Стефаниківською премією. На пошану світлої пам’яті професора в Прикарпатському університеті ім.Стефаника, де він невтомно працював майже півстоліття, був виданий збірник спогадів і статей „Сівач духовності”, до якого увійшли також матеріали з архіву науковця, уривки з незавершених праць, численний епістолярій, рідкісні світлини та бібліографічний покажчик його публікацій.

http://www.lib.if.ua/dbase/

 


Чи була дана стаття корисна для вас?

Повязані статті

article Знамениті винахідники з Прикарпаття
Касіянчук Василь

  10-26-2006    Views: 1679   
article Видатні актори Прикарпаття
Хоткевич Гнат

  10-25-2006    Views: 3245   
article Архітектура Прикарпаття
Володимир СІЧИНСЬКИЙ 

  3-16-2007    Views: 4071   

Коментарі користувачів

Додати коментар
No comments have been posted.


.: Powered by Lore 1.5.4