ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ Glossary    Contact Us
Search  
   
Browse by Category
ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ .: Видатні постаті краю .: Відомі діаспоряни вихідці із Прикарпаття

Відомі діаспоряни вихідці із Прикарпаття

Лепкий Лев

(7 грудня 1888 р., с.Поручин Бережан. р-ну - 28 жовтня 1971 р., м.Трентон, США) - поет, прозаїк, талановитий журналіст і редактор, композитор і художник, командир кінноти Українських Січових Стрільців, один із засновників видавництва „Червона Калина” у Львові, а згодом у США. Але найбільше він відомий як автор широко популярних стрілецьких пісень, зокрема „Гей, видно село”, „Бо війна війною”, „Колись, дівчино мила”, мелодією до знаменитих „Журавлів” його старшого брата, класика української літератури Богдана Лепкого. Навчаючись у славнозвісній Бережанській гімназії та під час університетських студій у Львові, він поринає у вир громадського і культурного життя, організовує театральні гуртки молоді, виступає з хорами в селах і містечках Галичини. Під час навчання у Краківській академії мистецтв студентські аматорські гуртки їздили з концертами та театральними виставами на Буковину, до Німеччини та Австрії. Разом з друзями Левко організував Січові організації на Бережанщині, Бориславщині. З початком першої світової війни він стає одним з перших організаторів Легіону Українських Січових Стрільців. У боях за Україну, за її державність він став літописцем стрілецької слави. Завдяки йому та його побратимам Роману Купчинському, Михайлу Гайворонському, Юрію Шкрумеляку, Антону Лотоцькому ми сьогодні маємо правдиву історію УСС – описи боїв, світлини, картини, романтичну стрілецьку поезію та вічно нев’янучі і невмирущі стрілецькі пісні. Після закінчення війни Левко Лепкий активно займався літературною, редакторською роботою. У 1931-1939 роках працював директором санаторію „Черче” біля Рогатина. З початком Другої Світової війни він назавжди прощається з рідною Україною, виїжджає спочатку до Кракова, а згодом і до Сполучених Штатів. Після років поневірянь активно включається в українське громадське життя діаспори, відновлює видавництво „Червона Калина”, друкує свої спогади, оповідання, вірші та нові пісні. Тільки з проголошенням незалежності до нас повернулись забуті імена братів Лепких. Літературна спадщина Лева Лепкого, зокрема твори стрілецького і міжвоєнного періодів, що були опубліковані раніше, а також взяті з рукописного архіву поета, зібрані у книзі „Лев Лепкий. Твори” .

 Погідний Микола

(справж. прізвище — Угорчак Микола Петрович, 1901, м.Тисмениця Івано-Франківської обл. — ?, Штат Нью-Джерсі, США) - письменник. Закінчив початкову школу в Отинії, навчався у Коломийській гімназії. Доброволець українського війська (курсант старшинської школи в Коломиї). Науку закінчив уже за польської окупації. Навчався у Станіславівській духовній семінарії, був парохом у різних селах, зокрема, Малій Кам'янці. Брав участь у культурно-просвітницькому й кооперативному русі. 1944 емігрував до Європи. З 1948 - у США (Мелвілл, штат Нью-Джерсі). Парох української громади. Книги для дітей «Казка про гордого боярина Марка Путятича» (1932), «Нечисті скарби» (1933), «Байки для дітей» (1936), «Гетьманська булава» (1937, чотири перевидання), сценічна картина «На провесні» (1936). Усі видання — Львів: Світ дитини. Конкурсна премія за збірку «Оповідання з народного життя» (Станіславів, 1939). Книги «Срібна гривна» (Торонто, 1950), «Пригоди Котика Мурчика» (Буенос-Айрес, 1963), «Марійка Лебідка — лісова квітка» (Буенос-Айрес, 1966) та інші. Збірник церковних проповідей. Стаття про Отинію в книзі «Альманах Станіславської землі» (Нью-Йорк—Торонто—Мюнхен, 1975. —Т.1). Казки «Гетьманська булава» (Коломия: Вік, 1994).

 Рубчак Богдан

(6 березня 1935 р., м. Калуш) – відомий український поет, дослідник літератури, вчений, професор Іллінойського університету в Чікаго, США. В 1944 р. сім'я Рубчаків емігрувала до Німеччини, 1948 р. - до США. Захистив докторську дисертацію. Член Нью-Йоркської групи. Автор поетичних збірок "Камінний сад" (1956), "Промениста зрада" (1960), "Дівчині без країни" (1963), "Особиста Кліо" (1967), "Крило Ікарове" (1983). Перекладав зарубіжних поетів - Рільке, Гессе, Стівенса.

 
Терлецький Степан

(1927 р., с. Антонівка Тлумац. рну) - перший українець в англійському парламенті. Протягом 1983-1987 років працював в уряді Маргарет Тетчер. Член Ради Європи, консультант посольства України у Великобританії. Нагороджений Орденом Британської імперії і срібною ювілейною медаллю за заслуги і діяльність у громадському і спортивному житті Уельса.

 
Коропецький Іван

Святослав (24 червня 1921р., с. Струпків Коломийс. р-ну) - член Української Вільної Академії Наук (Нью - Йорк), член її головної управи в 1970-1980 роках, дійсний член Наукового Товариства ім. Т.Шевченка (Нью-Йорк), академік Академії Наук України (1922р.). Співпрацював у виданні Енциклопедії Українознавства. Перший президент Міжнародної Української Економічної Асоціації (1992-1996 років), головний редактор часопису "Ukrainian Economic Review".

 

http://www.lib.if.ua/dbase/

Чи була дана стаття корисна для вас?

Повязані статті

article Відомі скульптори Прикарпаття
Довбенюк Володимир

  10-26-2006    Views: 4209   
article Відомі народні майстри Прикарпаття
Аронець Василь

  10-26-2006    Views: 6828   
article Відомі перекладачі Прикарпаття
Андрухович Юрій

  10-26-2006    Views: 5230   

Коментарі користувачів

Додати коментар
No comments have been posted.


.: Powered by Lore 1.5.4