ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ Glossary    Contact Us
Search  
   
Browse by Category
ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ .: Видатні постаті краю .: Відомі народні майстри Прикарпаття

Відомі народні майстри Прикарпаття

Аронець Василь

(4 вересня 1936, с. Видинів Снятин.р-ну - 17 листопада 1994 р., Косів) - майстер кераміки, член СХУ (з 1968р.). Творив у жанрі керамічної скульптури, продовжуючи традиції класиків косівської кераміки. Використовував шамот, майоліку, ангоби, кольоровий бісер. Учасник численних виставок, зокрема й міжнародних. Мав персональні виставки у Косові, Івано-Франківську, Коломиї. Найвідоміші твори - "Вечорниці", "Гуцульське весілля", "Троїста музика", "Тече вода з-під Явора", "Аркан", "Баранчики", "Гуцулка".

 Балагурак Іван

(29 червня 1922р., Косів - 13 лютого 2001р., Косів) - різьбяр, член СХУ (з 1958р.), заслужений майстер народної творчості (з 1968р.). З 1939р. працював в артілі "Гуцульщина", брав участь у багатьох виставках. Чимало робіт присвятив Т.Г.Шевченкові.

 Балагурак Марія

(3 березня 1935р., Косів - 9 листопада 1995р., Косів) - майстер народного гуцульського мистецтва. З 14-ти років працювала килимарницею на фабриці ім.Т.Шевченка (згодом "Гуцульщина"). Удостоєна звання "Майстер "Золоті руки" та ряду державних нагород.

 Василащук Ганна

(25 листопада 1924 с.Шешори Косів. р-ну - 27 червня 2004р., там само) - народна вишивальниця, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка. Знаючи з дитячих років усього „Кобзаря”, на його слова створила мовою кольорів гуцульських орнаментів оригінальні і неповторні ілюстрації до поезій Т.Шевченка під загальною назвою „Вінок Кобзареві”, що експонувалися в Київських і Канівських музеях поета і були захоплено сприйняті відвідувачами і критикою та в 1968 р. відзначені Національною премією ім.Т.Г.Шевченка. Учасниця багатьох художніх виставок краю. Її твори прикрашають музеї Канади і США. У 1971р. видано „Кобзар” Шевченка, ілюстрований її рушниками. Крім того виткала рушники на тексти українських народних пісень, відомих творів українських композиторів і поетів.

 Герасимович Ганна

(28 березня 1889 р., с. Пилипче Терноп. обл. - 31 березня 1974 р., м. Косів) - вишивальниця, член СХУ (1958р.), заслужений майстер народної творчості (1960р.). У 1939 - 1955рр. працювала в Косівському училищі прикладного мистецтва, навчаючи молодь вишивці. Найвідоміші твори - портрети І.Франка (1956р.), Марка Черемшини (1959р.), Т.Шевченка (1961р.), панно "На полонині".

 
Кива Галина

(12 березня 1930 р., с. Пустоварівка на Київщині - 14 грудня 1979р., Косів) - майстер художньої вишивки, заслужений майстер народної творчості. Працювала заступником голови Косівської килимарської артілі. За її сприяння був створений музей гуцульської архітектури проти неба, а в 1970 - Косівський музей гуцульського мистецтва і побуту .

 Корпанюк Семен

(14 вересня 1894, с. Яворів Косівського району - 20 листопада 1970 р., там само) - гуцульський різьбяр. Ще малим хлопчиком він уважно придивлявся до візерунків, які майстерно вирізьблювали на дерев’яних виробах його дід Юрій та вуйки Василь, Микола та Федір Шкрібляки, що вважаються засновниками Яворівської школи різьби. Взявши за покликанням різець у руки, Семен Корпанюк не розлучався з ним ніколи. У 30-х роках минулого століття його твори експонувалися на художніх виставках у Варшаві, Львові, Коломиї, Ворохті. Ім’я самобутнього митця ставало все більш і більш популярним не тільки на Гуцульщині і Прикарпатті, а й далеко поза їх межами. Але найбільш плідними в творчості Семена Корпанюка стали повоєнні роки. Мабуть не було жодної виставки творів прикладного і декоративного мистецтва, де б не були представлені його вироби. Твори гуцульського умільця репрезентували різьбу по дереву на багатьох зарубіжних всесвітніх виставках, зокрема на вернісажах у Софії, Парижі, Монреалі та інших. Композиційний лад різьблених та інкрустованих орнаментальних мотивів Семена Корпанюка наділений особливим чуттям ритму, симетрії, рівноваги. Його твори мають найвищу мистецьку вартість. Ще при житті Семена Івановича вони у вигляді різьблених та інкрустованих скриньок, декоративних тарілок, рамок, художніх меблів, обкладинок для книг та альбомів принесли йому світове визнання. Багатогранна творчість заслуженого майстра народної творчості України, члена Спілки художників нашої держави відзначається яскраво вираженою самобутністю, на якій сьогодні вчиться молоде покоління різьбярів.

 
Мегединюк Марко

(1840 р., с. Річка Косів. р-ну - 1920 р., там само) - народний різьбяр. В оздобленні своїх робіт поєднував різьбу, бісер (застосував його першим) та кольоровий метал. Його вироби користувались великим успіхом на виставках у Відні, Празі, Бухаресті (1906р.), Чернівцях (1908р.), Одесі (1912р.), були відзначені золотими та срібними медалями.

 Мисюк Іван

(нар. 29 квітня 1946 р., м. Делятин) - учитель, член Спілки народних майстрів, лауреат обласної літературно-мистецької премії ім М. Ірчана (1986р.). Засновник музею народного мистецтва у с. Соколівка Косівського р-ну, де живе. Пише вірші, складає пісні. Автор та упорядник багатьох книг та брошур про Косівщину та її видатних людей.

 Хома Параска

(10 листопада 1933 р.. с. Чернятин Городен. р-ну) - народна художниця. Український майстер народного розпису, творець квітково-рослинних композицій, Параска Хома відома не лише на Івано-Франківщині, а й далеко за межами України. Вона - проста жінка з села Чернятина, сягнула вершин мистецтва, стала заслуженим майстром народної творчості. Її творчість відзначена грамотами, дипломами, золотими медалями. Її фантастичні і водночас усім доступні й зрозумілі малюнки- квіти побували на багатьох виставках - обласних, всеукраїнських, зарубіжних. Їй надходять листи-подяки з Івано-Франківська і Львова, Канева і Києва. Казковий світ свіжих барв Параски Хоми дивує відвідувачів виставок, фахівців народного та декоративно-прикладного мистецтва. Її картини залишають радість на серці, відчуття свята й сонця. У 2002 році художниця стала лауреатом обласної премії ім.Я.Лукавецького.

 Цвілик Павлина

(22 квітня 1891 р., Косів - 31 березня 1964 р., там само) - майстер гуцульської кераміки. Член Спілки художників України. З сімнадцяти років почала самостійно випалювати посуд. Майстриня виготовляла миски, полумиски, глечики, двійнята, колачі, баклаги, свічники, дитячі іграшки, скульптури. Брала участь у міжнародних виставках, де нагороджувалась медалями та іншими відзнаками. Традиції майстрині продовжила її дочка - Н.Вербівська.

 Шкрібляки

народні майстри гуцульської різьби по дереву з Яворова. Юрій Іванович (1822-1884 рр.). Виготовляв оригінальні за формою бокали, пляшки, скриньки, топірці, прикрашені сухою різьбою, інкрустацією. Василь (1856 - 1928 рр.), Микола (1858 - 1920 рр.) - сини Юрія Івановича Шкрібляка. Продовжували справу батька, значно більше використовували інкрустацію, бісер. Чимало їх творів зберігаються в музеях Косова. У 1992 році Косівською райдержадміністрацією встановлено районну премію ім.Ю.Шкрібляка за внесок в розвиток народного мистецтва та мистецтвознавства. Одна з вулиць м.Косова носить ім'я Ю. Шкрібляка.

 Якіб'юк Василь

(1881 р., с.Криворівня Верховин. р-ну - 1945р. там само) - майстер різьблення на дереві та мосяжництва. Виготовляв декор. тарілки, вази, пляшки, чарки малих розмірів і прикрашав їх інкрустацією кольоровим деревом, металом та бісером. Приятелював з І.Франком та М.Коцюбинським.

 

http://www.lib.if.ua/dbase

Чи була дана стаття корисна для вас?

Повязані статті

article Відомі діаспоряни вихідці із Прикарпаття
Лепкий Лев

  10-26-2006    Views: 2762   
article Відомі скульптори Прикарпаття
Довбенюк Володимир

  10-26-2006    Views: 4209   
article Два мешканця Прикарпаття начинили "горбатий" запорожець японськими деталями
Два мешканця Прикарпаття начинили...

(No rating)  3-7-2007    Views: 909   

Коментарі користувачів

Додати коментар
No comments have been posted.


.: Powered by Lore 1.5.4