ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ Glossary    Contact Us
Search  
   
Browse by Category
ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ .: Видатні постаті краю .: Відомі політики Прикарпаття

Відомі політики Прикарпаття

Пушик Степан

(нар. 26 січня 1944 р., с. Вікторів Галиц. р-ну) – письменник, літературознавець, фольклорист, журналіст, громадсько-культурний і політичний діяч, кандидат філологічних наук, доцент Прикарпатського університету ім.В.Стефаника і Київського національного університету ім.Т.Шевченка, лауреат державної премії ім.Т.Шевченка, премій ім. В.Стефаника, П.Чубинського, Мирослава Ірчана, О.Копиленка. Член Спілки письменників України та Українського ПЕН-клубу. Заслужений працівник культури України. Закінчив Тлумацький сільськогосподарський технікум (1964) і Літературний інститут ім.Горького у Москві. Навчався у докторантурі. У 60-х роках працював бухгалтером у Яворові, Довгополі, а згодом журналістом у Косові, кореспондентом газети „Прикарпатська правда”, головою ради Клубу творчої інтелігенції, керівником літературної студії. Був обраний депутатом до Верховної Ради України першого демократичного скликання і очолював підкомісію з питань національних меншин. Тепер – професор кафедри української літератури Прикарпатського університету ім.В.Стефаника. Досліджує міфологію слов’ян, фольклор та історію краю, пише про відомих українських культурних діячів. Автор багатьох поетичних та прозових збірок, фольклорних записів, книжок для дітей, літературознавчих та краєзнавчих праць, розвідки про карпатське коріння Т.Шевченка „Славетний предок Кобзаря”, дослідження про „Слово о полку Ігоревім”, про слов’янську та праукраїнську міфологію („Бусова книга”).

 Чир Нестор

(12 березня 1938 р., с. Новий Диків Любачівського повіту в Польщі) - поет, депутат обласної ради. Живе і працює в Надвірній. Був одним із засновників Надвірнянського товариства української мови. Вже четверте скликання (з 1990 р.) є депутатом Івано-Франківської обласної Ради . Пише вірші, оповідання. Автор поетичних збірок "Пізнє яблуко мого саду" (1998), "Долоні в крапельках дощу" (2001), "Калиновий спалах" (2003). Друкується в часописах ,,Дзвін’’, ,,Перевал’’, в обласній та районній пресі. З 1987 року керує літературно-мистецькою студією ,,Бистрінь’’при Надвірнянській районній газеті ,,Народна воля’’. Організував і очолив редакційну раду, яка підготувала альманах ,,Страгора’’(1994), книжку ,,Надвірна. Історичний нарис ’’(1999) , був членом редакційної колегії з видання фотонарису ,,Надвірна. Поема у світлинах’’ тощо. Лауреат обласної премії ім. В.Стефаника (2004) за поетичну збірку "Калиновий спалах".

 Капущак Іван

(17 листопада 1807р., с. Ляхівці, тепер Підгір'я Богородчан. р-ну - 17 жовтня 1868 р., там само) - громадсько-політичний діяч Галичини. У 1848 р. був обраний депутатом в австрійський рейхстрат (парламент), де виголосив полум'яну промову на захист простого бідного селянства.

 Лагодинський Микола

( 28 жовтня 1866 р., Добриводи – 12 травня 1919 р., Делятин Надвірнян. р-ну) – політичний діяч , адвокат , доктор права. З 1900 р. жив у Делятині. Організатор товариства „Просвіта” та ощадничо-позичкової каси. З 1908 р. – посол до Віденського парламенту , а з 1910 р. – голова української радикальної партії. Приймав активну участь у створенні воєнізованих відділів Січових стрільців. Член Головної Української Ради (з 1914 р.) , Загальної Української Ради (1915).

 Пиріг Любомир

(1 березня 1931 р., м. Рогатин) - лікар, громадсько-політичний діяч, народний депутат України. Член Вченої Ради МОЗ України, Наукової Ради при Президії АМН України, двох спеціалізованих вчених рад, президії Товариства терапевтів України, бюро Ради Громадської ініціативи за здорову націю "Пульс України", Міжнародної асоціації нефрологів, редколегій та редакційних рад численних медичних наукових журналів, газет, Енциклопедії сучасної України, журналу "Філателія України", член президії та голова медико - екологічної секції Товариства "Україна - Світ", ради Конгресу української інтелігенції, заступник голови Українського міжнародного комітету з питань науки і культури при НАН України, член художньо - редакційної ради Державного комітету зв'язку та інформатизації України, член президії Правління Івано-Франківського земляцтва в Києві.

 Терлецький Степан

(1927 р., с. Антонівка Тлумац. рну) - перший українець в англійському парламенті. Протягом 1983-1987 років працював в уряді Маргарет Тетчер. Член Ради Європи, консультант посольства України у Великобританії. Нагороджений Орденом Британської імперії і срібною ювілейною медаллю за заслуги і діяльність у громадському і спортивному житті Уельса.

 Бандера Степан

(1 січня 1909 р., с.Угринів Старий Калус. р-ну - 15 жовтня 1959 р., Мюнхен, Німеччина) - український революційний діяч, ідеолог і політик. Народився в родині священика о.Андрія Бандери. Закінчив Стрийську класичну гімназію. З 1927 р. член УВО, з 1929 р. - ОУН. За підготовку вбивства міністра внутрішніх справ Польщі В.Пєрацького у червні 1934 р. заарештований і засуджений до смертної кари, яку замінено на довічне ув'язнення. Звільнився у вересні 1939 р. з вибухом німецько-польської війни. Навесні 1941 р. С.Бандеру обрано головою проводу ОУН. Підготував Акт відновлення української державності 30 червня 1941 р. у Львові. Вбитий агентом КГБ Богданом Сташинським. Похований на цвинтарі Вальдфрідгоф (м.Мюнхен, Німеччина).На батьківщині - в с.Старий Угринів на Калущині йому відкрито пам'ятник та меморіальний музей.

Кушнірик Ганна

(1962 р.). З 1980 р. по 1985р. навчалася на філологічному факультеті Івано - Франківського педінституту. У 1990-1995 рр. здобувала освіту на юридичному факультеті Львівського державного університету. 1995-1997 рр. працювала на дипломатичній посаді у Міністерстві Закордонних справ України (м.Київ). У 1997-2000 рр. як дипломат працювала віце - консулом Генерального консульства України в Нью-Йорку (США). Продовжує працювати в системі Міністерства Закордонних справ України.

 Литвак Олег

(28 серпня 1949 р., с. Пужники Тлумац. р-ну) - політик, юрист, народний депутат України, кандидат юрид. наук, Почесний працівник прокуратури, засл. Юрист України. Середню освіту здобув в Обертинській СШ. Після закінчення Харківського юридичного інституту 20 років працював в органах прокуратури. З 1997 – голова Національного бюро розслідувань, пізніше в.о. Генерального прокурора України, народний депутат України (1998-2002). Автор праці „Злочинність, її причини та профілактика” (К.,1997).

 

http://www.lib.if.ua

Чи була дана стаття корисна для вас?

Повязані статті

article Відомі діаспоряни вихідці із Прикарпаття
Лепкий Лев

  10-26-2006    Views: 2763   
article Відомі скульптори Прикарпаття
Довбенюк Володимир

  10-26-2006    Views: 4209   
article Відомі народні майстри Прикарпаття
Аронець Василь

  10-26-2006    Views: 6828   

Коментарі користувачів

Додати коментар
No comments have been posted.


.: Powered by Lore 1.5.4