ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ Glossary    Contact Us
Search  
   
Browse by Category
ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ .: Музеї .: Проблеми музейних цінностей в сучасній Україні

Проблеми музейних цінностей в сучасній Україні

Безцінне - значить, без ціни?
або Що чекає на українські музеї
 
Максим Стріха,
доктор фізико-математичних наук, письменник,
голова Колегії УРП «Собор» з питань культури


Саме зараз у міністерствах і відомствах проходить погодження проект Указу Президента України із зовні безвинною назвою «Про заходи щодо розвитку туристичної та курортно-рекреаційної сфери України». Проте з усього комплексу заходів, передбачених проектом, справді далекосяжні наслідки можуть мати ті, що містяться в пункті 1 г). Ним Урядові дається доручення розробити й внести на розгляд парламенту пропозиції щодо «здійснення програми реалізації експонатів не раритетного характеру із фондів, що містяться в запасниках музеїв, з метою залучення додаткових коштів для оновлення матеріальної бази музеїв, історико-культурних заповідників, пам’яток культурної спадщини».

То що ж реально означатимуть для української культурної спадщини ці кілька рядків чиновницького «канцеляриту»?
Так уже історично склалося, що більшість українських музеїв змушені тулитися не в спеціально збудованих, а в пристосованих приміщеннях. Скажімо, будинок Національного музею історії України зводився 1937 року як музична школа, Музей літератури розташований у приміщенні колишньої Колегії Павла _ала_ана, унікальні колекції Лаврського заповідника складовано по колишніх монастирських келіях і господарських приміщеннях.

Пощастило хіба тим музеям, чиї приміщення спеціально збудували до 1917 року (в Києві це - Національний художній музей, Музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків). Адже радянська влада спорудженням музеїв ніколи не переймалася (виняток - помпезні музеї «вождя світового пролетаріату»). Натомість мистецькі зібрання охоче розташовували в закритих храмах.

Із поверненням останніх церкві експозиційні площі значно скоротилися. То ж сьогодні в залах експонується менше 5% музейного фонду України. Решта перебуває в запасниках - часто занадто вогких і тісних, згубних для тривалого зберігання експонатів, непристосованих для наукової роботи. Цими речами й пропонується торгувати - аби хоч трохи поліпшити стан злиденних музеїв.

Те, що наші музеї потребують коштів - не підлягає жодному сумніву. Йдеться навіть не про діряві дахи й погнилі батареї. Йдеться про постійний брак охорони, за якого експонати (вже з основних колекцій) часто стають предметом зухвалих крадіжок. Причому украдені речі майже ніколи не знаходяться (згадаймо бодай сумну долю шаблі Богдана Хмельницького з Історичного музею в Переяславі).

І, в принципі, продаж частини експонатів із запасників міг би стати для музеїв тимчасовим порятунком.

Звичайно, сьогодні на шляху цього продажу стоять ухвалені ще на світанку незалежності «Основи законодавства України про культуру» та Закон «Про музеї і музейну справу», які встановлюють: музейні колекції і предмети не роздержавлюються, не приватизуються і не відчужуються. Але чого не зробиш в ім’я високої мети? Он «колекція Баха» теж не підлягала відчуженню - але поїхала до Німеччини, коли офіційний Київ мусив чимось розплатитися з Берліном за згоду Шрьодера поспілкуватися з Кучмою в розпал «касетного скандалу»!

Проте можна легко передбачити, чим обернеться реалізація положення п.1 г) на практиці. Предмети з запасників (зовсім не обов’язково «не-раритетні», бо ж експозиційних площ навіть для раритетів фатально не вистачає) масово попливуть чи то у приватні зібрання «нових українців», чи то за кордон. Українські музеї зазнають катастрофи, подібної до тієї, якої вони вже зазнали в 1920-30 рр. (коли емісари з Росії масово вилучали наші скарби для продажу на Захід, щоб розплатитися одержаною валютою за індустріалізацію та мілітаризацію СРСР).

Але чи отримають щось від такого продажу самі музеї?
Смію передбачити - дуже небагато. Адже ми звикли, що національні надбання - безцінні. Вони й справді безцінні в тому сенсі, що... не мають ціни. Адже сьогодні в Україні визначено балансову вартість тільки музейних будівель. Вартість експонатів ніхто не оцінював, та й методик таких не було. Лишень поодинокі експонати, що вивозилися за кордон, мають вартість страховки (але вона зовсім не обов’язково збігається з потенційною ціною на ринку мистецьких цінностей).

Отже, легко передбачити - з музейними експонатами відбудеться те ж, що й назагал з українською приватизацією. Коштовні речі буде оцінено й продано за безцінь (при цьому значно суттєвіші «чорні» суми перейдуть з кишень до кишень). У зв’язку з цим варто очікувати й великих кадрових перестановок у керівництві державних музеїв, заміни музейників «від Бога», готових життям боронити експонати (це - зовсім не образне перебільшення, згадаймо лишень працівників Львівської картинної галереї, полеглих від куль грабіжників), - на прагматичних сучасних гендлярів.

Тому Указ «Про заходи щодо розвитку туристичної та курортно-рекреаційної сфери України» (в разі його появи з цитованим вище пунктом 1 г) може наробити дуже багато лиха.
І все ж - музейними речами торгувати необхідно. Бодай для того, щоб знати їхню справжню вартість (яку визначає лише ринок). Недарма провідні музеї світу час від часу свідомо виставляють на аукціон окремі експонати. Щось таке з часом доведеться робити і в Україні.

Але лишень після того, коли предмети, що йтимуть на продаж, буде об’єктивно оцінено експертами. Після того, коли вони перестануть бути «безцінними», і отримають ціну, нижче від якої їх продано бути не може. І після того, як буде сформовано список тих раритетів, які ніколи й ні за яких обставин не буде виставлено на продаж.

krytyka.kiev.ua

Чи була дана стаття корисна для вас?

Повязані статті

article Парапланеризм і дельтапланеризм в Україні
Парапланеризм і д

  3-13-2007    Views: 1328   
article БОЙОВІ ДІЇ У ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ ТА В КАРПАТАХ
БОЙОВІ ДІЇ У ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ ТА В КАРПАТАХ

  2-28-2007    Views: 7994   
article СУЧАСНІ РОДИННІ ОБРЯДИ НА БОЙКІВЩИНІ ТА ПРОБЛЕМИ ЇX ЗБЕРЕЖЕННЯ Михайло Мельникович
Михайло Мельникович

  2-28-2007    Views: 4757   

Коментарі користувачів

Додати коментар
Comment Володимир <shwe@ukr.net>
3-12-2007 at 8:23am
Підтримую Вашу думку, власне працюю над проблемою аналізу та контролю ринку антикваріату в Україні, й зокрема над питаннями методики оцінювання культурних цінностей. Якщо маєте аналогічного характеру публікації будь-ласка вишліть мені
З повагою, Володимир Швець


.: Powered by Lore 1.5.4