ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ Glossary    Contact Us
Search  
   
Browse by Category
ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ .: Географічна довідка .: Опис клімату, природних умов .: Івано-Франківська область

Івано-Франківська область

Івано-Франківська область

 

Населення: 1 млн. 409,8 тис. осіб, щільність - 101 житель на 1 кв. км.

(за даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року)

 

Площа: 13,9 тис. кв. км.

 

Обласний центр: м. Івано-Франківськ.

 

Географічне положення: розташована на заході України. Ландшафт розмаїтий: гірські вершини Карпат, пагорби передгір'я переходять у рівнину. 50% території – гори. 43% – ліси. Головні річки – Дністер і Прут.

 

Клімат: помірно континентальний з тривалою весною, неспекотним літом, м’якою зимою. Середня температура січня –5°C на рівнині та –6°C у горах, липня відповідно +19°C і +17°C. Кількість опадів - 700-800 мм.

 

Природно-рекреаційний потенціал: 366 територій і об’єктів природно-заповідного фонду, зокрема Карпатський природний національний парк, природний заповідник “Горгани”, 99 пам’яток природи, 3 дендропарки, 8 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва, 212 заповідних урочищ. Сприятливі кліматичні умови, джерела мінеральних вод, лікувальні торфові грязі, розташовані в південній частині області курортні зони становлять її природно-рекреаційний потенціал, на базі якого створено курорти. Ліси області - найбільша частина лісового фонду України. Ґрунт переважно лісовий, дерново-підзолистий, бурозем.

 

Корисні копалини: розвідано 160 родовищ 24-х видів корисних копалин, з яких розробляється 50-55%. Тут залягають основні запаси нафти й газу Карпатської нафтогазової провінції. Значні запаси калійних і магнієвих солей.

 

Адміністративно-територіальний розподіл: 14 районів.

 

Влада: обласна держадміністрація, районні держадміністрації.

 

Транспортна мережа: загальна довжина залізниць – 479 км, автошляхів – 4,4 тис. км. Найбільші залізничні вузли – Івано-Франківськ, Коломия, Калуш. Є аеропорт в Івано-Франківську.

 

Економічний потенціал.

Промисловість: найбільшу питому вагу мають електроенергетика, паливна промисловість, хімічна, нафтохімічна і харчова промисловість. У структурі виробництва товарів народного споживання частка продовольчих товарів складає 50%. Загалом у регіоні на самостійному балансі перебуває 301 промислове підприємство, функціонує 591 мале промислове підприємство.

 

Сільське господарство: основний напрям розвитку - тваринництво, питома вага якого в загальному обсязі сільськогосподарського виробництва – 53%. У рослинництві найбільшу частку становить льон, цукровий буряк, зернові.

 

Історико-культурний потенціал: загальна кількість пам’яток історії, археології, містобудування, монументального мистецтва – 1419.

 

Державних і понад 60 громадських музеїв, Національний заповідник "Давній Галич". На збереженні в їх фондах - понад 162 тисячі експонатів. В Івано-Франківському краєзнавчому музеї зберігається саркофаг галицького князя Ярослава Осмомисла. Приміщення музею (ратуша) є візиткою міста. Цікаві музей дерев’яної архітектури та живопису ХVІ–ХVІІ ст. у Рогатині, ратуша 1695 р., костел 1703 р. і колегіум, вірменський храм 1763 р. в Івано-Франківську; Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини; Манявський скит ХVІІ ст.; мури з брамами ХІІІ–ХІV ст.; церкви: Різдва ХІІ ст., Святодухівська 1598 р., Благовіщення 1587 р., Різдва у смт Ворохті ХVІІ ст.

 

В Івано-Франківському художньому музеї зібрані унікальні пам'ятки галицького іконопису й барокової скульптури, роботи українських художників другої половини XX ст., а також твори польських, австрійських та італійських майстрів ХVIII-XX століть, майстрів барокової тематики: Томаса Гуддера, Конрада Кутченрайтера, Йоана Георгія Пінзеля, Матвія Полейовського, Діоніза Станетті, братів Унтербергерів та ін.

 

Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини і Покуття ім. Й. Кобринського (сховище декоративно-прикладного мистецтва Прикарпаття) занесений до Королівської Енциклопедії Великої Британії як музей світових шедеврів.

 

Івано-Франківська (колишня Станіславська) область утворена 4 грудня 1939 року. У зв'язку з 300-річчям міста листопада 1962р. обласний центр Станіслав перейменовано на Івано-Франківськ.

 

Івано-Франківська область розташована в передгірї українських Карпат.

 

За характером рельєфу територія області складається з трьох частин: гірської, передгірської і рівнинної. Карпати, які охоплюють майже половину області, поділяються на т.зв. Горгани (найвища гора Сивуля - 1836 м) і Чорногори (найвища гора Говерла - 2058 м).

 

Уздовж північно-східного краю карпат простягається Передкарпатська височина, або передгір'я, що займає простір завширшки 30-60 км між горами та долиною ріки Дністер. Північна частина області - район Опілля - це південно-західний край Волино-Подільського плато. На південному сході області, в межиріччі Дністра й пруту, розкинулось т.зв. Покуття, якому властиві карстові форми рельєфу.

 

Поверхня Придністров'яі Прикарпаття розчленована річками. Серед них найбільші - Дністер і цого притоки Бистриця, Гнила Липа, Лімниця, Луква, Свірж, Свіча, Сівка та Прут з притоками Лючою, Пістинькою, Рибницею, Черемошем.

 

Третина області вкрита лісами (лісистість на рівнинах і в передгір'ї становить 25%, а у горах - 65%). Івано-Франківщина володіє десятою частиною всіх лісових ресурсів України.

 

На території області відкриті та експлуатуються родовища корисних копалин: нафти, газу, озокериту, калійної та кам'яної солі, сірки, будівельних матеріалів, мінеральної води.

 

Різноманітний рослинний та тваринний світ Прикарпаття. Із рослин, занесених до червоної книги україни, на Івано-Франківщині збериглося 120 видів. Багата фауна лісів області. З метою охорони та примноження унікальної флори і фауни на території області створено карпатський держвний природний національний парк. Вирішується питання створення Дністровського природнього парку.

 

Економіка області має індустріально-аграрний характер. В загальному обсязі сукупного продукту промисловість займає 78, а сільське господарство - 22 відсотки.

 

Промисловість області представлена більш ніж 200-ми промисловими підприємствами.

 

На території області розташовані такі велетні сучасної індустрії, як калуський концерн "Оріана", Бурштинська ДРЕС, акціонерне товариство "Родон", лісопромислове об'єднання "Прикарпатліс", управління магістральних газопроводів "Прикарпаттрансгаз", фірма "Барва", виробничі об'єднання "Коломиясільмаш", "Карпатпресмаш", "Промприлад", арматурний завод, хутрова фірма "Тисмениця" та ін., відомі далеко за межами україни.

 

Область спеціалізується на видобутку нафти і природного газу, виробництві нафтопродуктів, каустичної соди, мінеральних добрив, етилену, пропілену, продукції деревообробної промисловості, меблів, цементу, сільськогосподарських машин, засобів автоматизації і приладів контролю, електронних мікросхем, продукції легкої і харчової промисловості.

 

Агропромисловий комплекс області об'єднує 320 підприємств різноманітних форм власності. Розвиваються фермерські господарства. В області працює 591 фермер, які обробляють 4 тис. угідь.

 

Основний напрямок у розвитку сільського господарства - тваринництво, питома вага якого в загальному обсязі сільськогоподарського виробництва становить 53 відсотки.

 

В рослинництві найбільшу частку становить льон, цукровий буряк, зкрнові.

 

У 1940 році відкрив свої двері перший вуз Прикарпаття - державний учительський інститут ім. В. Стефаника, який у 1950 р. був реорганізований у педадогічний, а у 1992 році - у Прикарпатський державний університет ім. В. Стефаника. У 1954 р. в Івано-Франківську створюється медичний інститут. Сьогодні його перетворено у державну медичну академію. Єдиний вуз на Україні, який готує інженерів для нафтової та газової промисловості - Івано-Франківський інститут нафти і газу, утворений в 1966 році на базі філіалу Львівського політехнічного інституту. У 1994 році інститут отримує статус - Івано-Франківський технічний університет нафти і газу.

 

На Прикарпатті створена широка мережа освітніх, культурно-просвітницьких та мистецьких закладів. Функціонують 19 вищих навчальних закладів I-го і II-го рівня акредитації, 26 професійно-технічних училищ, 717 шкіл, 404 дошкільних та 48 позашкільних установ, 60 дитячих спортивних шкіл, 1694 культурно-просвітницькі установи, в т.ч. 275 Народних домів, 812 бібліотек, 50 шкіл естетичного виховання.

 

З 1939 р. в обласному центрі працюють стаціонарний український музично-драматичний театр ім. І. Франка, філармонія. З 1945 р. розпочав свій творчий шлях ляльковий театр ім. М. Підгірянки. Працюють також театр фольклору, народних свят та видовищ, 8 державних музеїв в т.ч. краєзнавчий та художній. Останнім часом на території області засновано музейний комплекс "Чорний ліс", меморіал "Дем'янів лаз", відновлено могили січових стрільців, воїнів, полеглих під час визвольних змагань та у роки Великої Вітчизняної війни. Всього є 3477 пам'яток історії, архітектури та культури.

 

Діє 1152 релігійні громади 13 конфесій, 10 монастирів, дві духовні семінарії та духовний теологічний інститут.

 

Івано-Франківщина - відомий центр туризму та оздоровлення. На її території функціонує 789 лікувально-профілактичних установ, 24 санаторно- курортні заклади (серед них знамениті своїми лікувальними властивостями Черченський та Мізунський курорти), 20 турбаз та баз відпочинку, 710 капітальних спортивних споруд. Відомим центром підготовки збірних команд України із зимових видів спорту є смт. Ворохта.

 

В області працює 15 науково-дослідних, проектно-конструкторських та технологічних організацій, зокрема: Калуський науково-дослідний інститут галургії, Український державний науково-дослідний інститут гірського лісництва, Івано-Франківський державний проектно-конструкторський технологічний інститут, Український державний конструкторсько-технологічний інститут транспорту агропромислового комплексу та ін.

 

З 1939 розпочала роботу обласна редакція радіомовлення, а у 1958 р. почав працювати телевізійний ретранслятор. В області засновані газета Рад народних депутатів Івано-Франківської області "Галичина" (1990 р.) та обласне телебачення "Галичина" (1991 р.).

 

dovidka.if.ua


Чи була дана стаття корисна для вас?

Повязані статті

article Довідка про область від нашої влади
 

  9-15-2006    Views: 3705   
article Ліси Івано-Франківської області
 Ліси Івано-Франківської області

  9-15-2006    Views: 74391   
article Івано-Франківська область, офіційна, ділова, історична

  11-6-2006    Views: 1564   

Коментарі користувачів

Додати коментар
No comments have been posted.


.: Powered by Lore 1.5.4