ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ Glossary    Contact Us
Search  
   
Browse by Category
ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ .: Стежками століть .: 9) Прикарпаття у роки Другої світової війни .: Цілком таємно. Боротьба радянської влади з УПА. Матеріали архівів

Цілком таємно. Боротьба радянської влади з УПА. Матеріали архівів

ЦДАГОУ ф. 1 (ЦК КП (б) У), оп. 23, спр. 928 (Спеціальні повідомлення, доповідні записки, політінформація про дії українсько-німецьких націоналістичних банд і заходи по боротьбі з ними. (10.05 – 27.09.1944 р.)). 198 арк.

Секретарю ЦК КП (б) У

Товаришу Д. С. Коротченко

Політінформація

Про хід мобілізації в РСЧА і про деякі факти проявів контрреволюційної діяльності німецько-українських націоналістів у Станіславській області.

  1. Про хід мобілізації в РСЧА

АРК. 140 – 141

З квітня по 10 травня 1944 р. згідно з планів мало явитися на пункти призову 38 512 осіб, а з’явилося лише 36 881 особа. Не з’явилося 1631.

До 21 серпня мало з’явитися 30 268 осіб, з’явилося лише 14 965, ухиляються від призову – 15 303

 

Серйозною перешкодою для успішного проведення призову і мобілізації є терористична діяльність націоналістичних банд.

Так, наприклад: в Солотвинському районі 13 серпня не явилися на збірний пункт райвійськкомату військовозобов’язані двох сіл: Старуні і Жураки, не виявилося їх і у селах.

Як потім з’ясувалося, бандити напередодні обходили двори і попередили військовозобов’язаних, що якщо хтось з них піде до Червоної Армії  - їх сімї будуть вбиті, а хати спалені.

В селі Пійло Калуського району, 16 серпня цього року бандити вбили одного з кращих голів сільради, секретаря сільради і трьох бійців винищувального батальйону за те, що останні добре організували явку військовозобов’язаних на збірний пункт райвійськкомату.

 В Перегінському районі, райком КП (б) У і політпрацівники фронту провели значну масово-політичну роботу по селах, та не зважаючи на це з 502 військовозобов’язаних з’явилося лише 18 осіб…

АРК. 143.

Наводжу окремі факти діяльності ОУН і бандгруп «УПА»

По Снятинському району

В квітні місяці 1944 р. на території району було викрито і ліквідовано дві банди в селі Карлів, під керівництвом колишнього голови сільради, активного оунівця Кейман Івана і В селі Віденів, під керівництвом Ільчука Петра Миколайовича.

Ці бандитські групи організовували саботаж, погрожували текрором окремим особам, які проводили мобілізацію до РСЧА. В результаті чого призов систематично зривався. Проведеною оперативно-військовою операцією розгромлено дві банди на території села Карлів – чисельністю біля 300 осіб, з яких 150 вбито, 14 поранено і 160 затримано, в тому числі 5 активних керівників ОУН, які очолювали банди.

По Калуському району.

АРК. 144

Як встановлено, основними місцями дислокації банд УПА і УНРА є села Сівка-Калуська, Кропивники, Голинь та ін. 11 серпня з міста Станіслав в місто Стрий було направлено405 осіб, мобілізованих з місцевого населення Станіславської області, у супроводі 4 червоноармійців для поповнення полку, який там дислокувався. В районі села Вістова Калуського району, за 24 км від Станіслава колона мобілізованих піддалася обстрілу з автоматів, частина мобілізованих втекла до лісу, а частина залишилася. Із загальної групи у 405 осіб до лісу втекло 166 чоловік.

По Лисецькому району

11 серпня цього року в с. Черніїв прибула грузова машина з групою бандерівців, які взяли з собою 50 чоловік, жителів цього села і повезли їх до лісу, 14 серпня провели збори жителів села і попередили їх в такій формі:

«На призив не являтися, ховатися в лісі. Якщо хто піде в Червону Армію – буде знищений разом з сім’єю. Ідіть до лісу, там зосередимося і на днях нанесемо удар по місту Станіславу.»

Того ж дня до лісу з села Старий Лисець пішли біля 30 осіб призовного віку.

По Коломийському району

Коломийський РВ НКДБ в травні-червні 1944 р. одержав дані про те, що в селі Гуцулівка існує організація українських націоналістів, яка формує банду. Через введеного в бандугрупування агента «Дениса» було встановлено, що банда складається з 40 чоловік, серед яких виявлені конкретні особи, активні члени ОУН, що перебувають на нелегальному становищі, зокрема Кринюк Петро Васильович, Гуцуляк Петро та інші, які підтримують зв’язок з населенням, ведуть антирадянську агітацію.

Під час відвідин села учасником банди Дутчак РВ НКДБ було проведено операцію з метою його затримання, але він вчинив збройний опір і під час перестрілки був вбитий. Після переслідування, кілька чоловік з банди спробували перейти лінію фронту на територію зайняту німцями, але потрапили на угорських солдатів, які відкрили вогонь і вбили 4 учасників банди. . Решта повернулися і продовжують переховуватися…

АРК. 145.

По Солотвинському району

В хуторі Петрецький, Солотвинського району, Станіславської області 11 серпня ц.р. вбита сім’я працівника Богородчанського РВ НКВС – т. Речковського у складі – дружини, матері, батька і поранено сина. Банда спалила два будинки і зникла.

По-Богородчанському району.

В лісі на захід від Грабівця Богородчанського району 4-го серпня 92 прикордонний полк ліквідував банду УПА під назвою «ОУН-Блискавка», чисельністю 20 осіб.

В ніч на 11 серпня в те ж село Грабовець ввірвалася банда чисельністю 50 – 60 чоловік на підводах, яка захопила дві сімї поляків – Решитюк Казимира 70 років, його дружину Явдокію, Остропольську Анну і її дочку Антоніну 35 років і зникла в напрямку села Горохолина.

Вислана опергрупа 11 серпня в село Грабовець затримала розвідника бандипід кличкою «Хмара» - Павлюка Василя Юрійовича 1907 р. народження, жителя села Грабовець, учасника УПА під кличкою «Круг».

В 2 годині 40 хвилин 20 чоловік бандитів увірвалися в село Грабовець і намагалися звільнити Павлюка, але напад було відбито і при цьому бандити залишили ніецькі станкові кулемети і дві стрічки патронів по 50 шт. кожна. Тоді ж в селі було затримано 5 чоловік причасних до банди.

В ніч на 10 серпня ц.р. на село Невич Богородчанського району, банугрупуванням УПА чисельністю в 120 чоловік було здійснено напад на групу бійців Червоної Армії, що перебували у цьому селі.

Тієї ж ночі безвісті пропали – працівник Богородчанського райвіськкомату лейтенант Силяков, який виїздив до села Невич на роботу по переобліку і мобілізації військовозобов’язаних в Червону Армію і супроводжуючий його житель міста Богородчани Грицун Петро Юрійович. Не виключено, що вони загинули чи викрадені бандою.

По Яблунівському району

В ніч на 11 серпня в 12.00 бандугрупування здійснило напад на Яблонівський райвідділ НКДБ, який дислокувався в с. Ковалівка Яблунівського району.

В нападі брали участь біля 50 осіб бандитів, одітих в угорську форму, озброєних гвинтівками, автоматами, гранатами і 2-3 ручними кулеметами.

Бій між співробітниками райвідділу, бійцями винищувального загону і бандугрупуванням тривав біля 4 годин, тобто до світанку. Після чого бандити увірвалися в приміщення райвідділу, захопили 2 автомати, підпалили будинок і зникли.

В результаті здійсненого нападу одержали легкі поранення:начальник райвідділу Шубін, оперуповноважений Мурашкін і три бійці винищувального батальйону. Один з них – Ковальчук важко поранений в голову і ногу.

Оперуповноважений Картавець і помічник оперуповноваженого Запорожець залишилися неушкодженими. Будинок райвідділу згорів.

АРК. 146

По Більшівцівському районі

В Більшівцівському районі, Станіславської області, за даними НКВС, у лісних масивах зосереджено значна кількість бандерівських банд, за приблизними підрахунками – біля 3 тисяч.

Концентрація вказаних банд має місце на двох основних базах – перша з них розташована в лісі між селами Яблунів та Хохонів, прилягає до Тернопільської області. В цьому місці зосереджено біля 1 тисячі чоловік, що мають на озброєнні гвинтівки російського зразка, а також автомати і гармати. (кількість зброї не встановлена). В цій же банді є коні, корови і великі запаси хліба., награбованого зі ст. Більшівці при відступі німців, які залишили біля 40 вагонів із зерном.

Друга база банди розташована в Кизлинському лісі між селами Липиця Долішня і хутором Дуброва. У вказаному пункті концетрація сягає 2-3 тисячі чоловік бандитів, озброєних автоматами російського і німецького зразків, мають на озброєнні 4 малокаліберні гармати, автомашини і кавалерійський підрозділ.

Міри боротьби проти німецько-українських націоналістів

Обком КП (б) У постановив перед Військовою Радою 4-го Українського фронту про надання допомоги у ліквідації великих бандформувань.

Військова Рада прийняла рішення надати військову допомогу Станіславській, Дрогобицькій та Чернівецькій областях.

У відповідності з розробленим планом по ліквідації банлд-формувань по Станіславській області з 18 серпня ц.р. розпочато чекістсько-військову операцію з прочісування «Чорного лісу», що за 15 км від міста Станіслава, де за нашими даними зосереджена велика банда.

Результати операцій в «Чорному лісі» наступні:

19 серпня 1944 р. в «Чорному лісі» на тиреторії Лисецького і Богородчанського районів, було встановлено бандгрупу, де при проведенні операції затримано 88 бандитів.

При цьому опергрупа затримала зв’язкового банди УПА Ткачука, у якого при обшуку було знайдено 4 примірники наказу від 18 серпня, надрукованих на друкарській машинці, за підписом районного провідника «Кочівник», завірені якимось Морозом.

В зазначених наказах, оунівці наказують населенню об’єднатися у боротьбі проти більшовиків і працівників НКВС.

Розвідгрупа у ніч на 9 серпня в районі села Постій, мала зіткнення з бандою, в результаті якого банда була розсіяна. На місці залишилися 2 вбитих і 1 поранений бандит, захоплено 3 гвинтівки, один обріз , 180 патронів, 18 гранат.

 Впродовж 20 серпня поблизу населених пунктів Яворівка, Завуй, Грабівка Рожнятівського районупід час операцій мали місце зіткнення, в результаті яких:

Далі арк. 143

Вбито бандитів 37 чоловік, взято в полон – 80 чоловік, в т. ч. 2 озброєних німці.

Вилучено зброї

Ручних угорських кулеметів – 2, гвинтівок – 2, гранат – 7, пістолетів – 1, патронів – 550.

Наші втрати за період операції : вбито червоноармійців-курсантів 2 і поранено – 2

За 21 серпня ц. р. в результаті операції з ліквідації банди в районі села Бережниця Калуського району в бойових зіткненнях вбито бандитів 5 чоловік, затримано – 12.

Вилучено зброї – гвинтівок – 1, гранат – 3, ракетниць – 2, перископ – 1, компас – 1, патронів -400 шт.

24 24 серпня 1944 р. чекістсько-військовою групою в районі села Майдан в «Чорному лісі» захоплено склад зі зброєю, що належав банді «Гамалії».

 

(дуже великий список – переважно амуніція, патрони, міни до мінометів, автоматів, гвинтівок і т. д. не було.)

Секретар Станіславського обкому КП (б) У М. Слонь.

29.07 1944

Наш висновок – операція в Чорному лісі – провалилася.

 

ЦДАГОУ ф. 1 (ЦК КП (б) У), оп. 23, спр. 928 (Спеціальні повідомлення, доповідні записки, політінформація про дії українсько-німецьких націоналістичних банд і заходи по боротьбі з ними. (10.05 – 27.09.1944 р.)). 198 арк.

 


Чи була дана стаття корисна для вас?

Повязані статті

Коментарі користувачів

Додати коментар
No comments have been posted.


.: Powered by Lore 1.5.4