ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ Glossary    Contact Us
Search  
   
Browse by Category
ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ .: Стежками століть .: 9) Прикарпаття у роки Другої світової війни .: Цілком таємно. Матеріали архівів про ставлення українських націоналістів до гітлерівців і нацизму

Цілком таємно. Матеріали архівів про ставлення українських націоналістів до гітлерівців і нацизму

ЦДАГОУ ф. 1 ЦК КП (б) У, оп. 23 спр. 29. Розвідувальні зведення оперативної групи НКВС УРСР про діяльність українських націоналістів на території тимчасово окупованій німецько-фашистськими загарбниками (1 - 19 вересня 1942 р.), 63 арк.

Це й звіт було складено для секретаря КП (б) У М. С. Хрущова оперативною групою НКВС. Звіт цілком об’єктивно оцінює національний рух на Україні (окрім перших 2 сторінок де міститься радянська пропаганда).

 

Арк. 8-9

Репресії стосовно Степана Бандери і Шептицького, які користувалися значним впливом на оунівців, відмова від створення , хоча б для видимості українського уряду, видалення з Києва націоналістичних лідерів і в той же час невимірне пограбування українського населення викликали серед значної кількості українських націоналістів гнів щодо гітлерівської політики.

На цьому ґрунті значна частина оунівців почала переходити у підпілля, організовуючи свої сили для боротьби з німецькими окупантами.

З поступаючих до нас уривчастих відомостей виявляється, що в окремих місцях українські націоналісти створюють свої нелегальні організації для боротьби з фашистськими окупантами під лозунгом «За Самостійну Україну без німців».

Реалізуючи свої плани боротьби з німцями українські націоналісти, як це стало відомо з першоджерел, розсилають по окупованій території України мандрівних бандуристів, які проводять серед населення агітаційну роботу за створення «Самостійної України», організовуючи таким чином, націоналістичні кадри для боротьби з окупантами.

Вбачаючи у цьому серйозну загрозу, окупаційна влада приймає заходів до ліквідації цієї агітації, по затриманню і направленню оунівських агітаторів у розпорядження військових комендантів.

 

Радянська влада в Україні вже в 1941 р. володіла точними даними про ставлення ОУН до німців і окупаційного режиму, але як тільки загроза поразки була відвернута, ставлення лдо ОУН і УПА як до можливих союзників різко змінилося як на ставлення до ворогів гірших ніж нацизм.


Чи була дана стаття корисна для вас?

Повязані статті

Коментарі користувачів

Додати коментар
No comments have been posted.


.: Powered by Lore 1.5.4