ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ Glossary    Contact Us
Search  
   
Browse by Category
ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ .: Видатні постаті краю .: Іванцев Денис-Лев Лук’янович

Іванцев Денис-Лев Лук’янович

Іванцев Денис-Лев Лук’янович

Народився 5 березня 1910 року в с. Делева Тлумацького району Станіславської (тепер Івано-Франківської) області в сім’ї священика місцевої греко-католицької церкви.

Після закінчення гімназії в м. Тлумач (1929 р.) навчався в Краківській Академії Мистецтв на відділі малярства (1930-1935 рр.) і Варшавському інституті практичних занять (1936-1937 рр.). Під час навчання в Кракові був одним із засновників і головою української мистецької групи “Зарево”. Упродовж 1935-1939 рр. Був членом “Асоціації незалежних українських митців” (АНУМ) у Львові. Постійно брав участь у виставках АНУМа. У 1938 році у Львові отримав 1-шу премію за картину “Хрещення України”.

Одним із кращих творів раннього періоду творчості Дениса Іванцева – друга половина 30-х років- стали картини абстрактно-філософського напряму “Прамати”, “Гротеска”, “Кристалізація думки” та інші. Саме вони заклали основу розробленої художником теорії статизму, згідно з якою площинна геометризована форма “спроможна замкнути цілі епохи, усі життєво творчі процеси, цілий необмежений космос”. Розробкою теорії статизму він продовжує займатися і в наступні періоди своєї творчості.

Наприкінці 30-х років – початку 40-х з’явився пейзажний живопис митця. Серед творів цього напряму кращими є : “Зима в Татрах”, “Зимовий пейзаж”, “Провесна”, “Міст”, “Вулики”, “Віз”, “Рибалки на Дністрі” та інші. Все частіше на живописних полотнах Д.Іванцева з’являється тема Дністра.

З 1941 року і до вибуху радянсько-німецької війни Денис Іванцев працює методистом в Станіславському обласному будинку народної творчості. Був одним з організаторів “Першої обласної виставки образотворчого мистецтва  Станіславщини”.

Війна змусила Дениса Іванцева переїхати разом з сім’єю до рідного с.Делева, де проживали його батьки. Тут він аж до виходу на пенсію в 1970 році працює вчителем місцевої школи. Поряд з педагогічною діяльністю займається малярством, продовжує розробку теорії статизму. Художник продовжує писати полотна абстрактно-філософського напрямку: “Людина-машина”, “Істина – нескінченність”, “Кругообіг речовин у природі” та інші. У цих творах компоненти картинної площини уподібнюються закодованому орнаменту, форма, ритміка і колірність якого, не імітуючи матеріальних ознак втілюваної ідеї, символічно передає внутрішні закономірності уявної її будови і способу функціонування. Зображення спочатку свідомо розкладається автором на окремі елементи, які потім об’єднуються, кристалізуються для реконструкції задуманого образу художніми засобами і створення нової реальності. Ідея твору стає прозорою, зрозумілою в усіх своїх частинах і підноситься до філософських узагальнень: “живе-мертве”, “добро і зло”, “рух-статика”.

Новаторські пошуки митця зумовили нетрадиційну асиметричну конфігурацію багатьох творів, яка значно динамізує саме зображення і органічно пов'язує його з довкіллям. Абстрактно-філософський напрямок належить до найважливіших досягнень Дениса Іванцева.

Малозгадувана у вітчизняному мистецтві монументальна спадщина Дениса Іванцева криє в собі цікаві зразки олійних розписів в українських церквах на Галичині. Він доклав зусиль у живописне оздоблення церкви у рідному с. Делева, церков сіл Коропець, Стінка Тернопільської області, Вороблянич і Немирів Львівської області, храмів Івано-Франківська.

Денис Іванцев, який з 1970 року проживав в Івано-Франківську, став автором декількох сотень високо-художніх творів, у центрі яких краса рідного краю, доля України за її багатовікову історію. За своє життя він брав участь у численних представницьких виставках у Кракові, Відні, Львові, Івано-Франківську. Частина його художніх творів знаходиться в Івано-Франківському обласному музеї образотворчого мистецтва, у Львівському національному музеї. Більшість його картин перебуває у колекції його великої родини, яка проживає в Івано-Франківську, в колекціях численних шанувальників його таланту як на Україні, так і за її межами, в тому числі США, Канаді, Англії.

У 1992 році за вагомий внесок у розвиток світової культури Міжнародний біографічний центр /м. Кембрідж, Англія/ визнав Дениса Іванцева людиною року. В березні 2000 року в Івано-Франківському музеї образотворчого мистецтва відбулася виставка художніх творів Дениса Іванцева, присвячена 90-річчю від дня народження.

Феномен творчості Дениса Іванцева - в багатстві тематики ідей, образів і засобів, які сукупно творять цілісний індивідуальний стиль. "Мистецтво - це саме життя, це правда, це добро. Цьому ідеалові я відданий серцем, душею і думками. Я молився і працював - це дуже просто і дуже тяжко. Мої мрії сповнилися, і я щасливий тим, що на схилі моїх літ живу в соборній самостійній Україні" - ці слова із автобіографії Дениса Іванцева.

Іванцев Денис-Лев Лук'янович помер 13 червня 2003 р. Похований на кладовищі "Дем'янів Лаз" в Івано-Франківську.

 

Адреса:

Іванцев Денис-Лев Лук'янович

76000

Івано-Франківськ

вул. Набережна, 24/57

тел. 380-3422-41054

 

http://www.pu.if.ua/gallery/ivantsev/

 


Чи була дана стаття корисна для вас?

Коментарі користувачів

Додати коментар
No comments have been posted.


.: Powered by Lore 1.5.4