ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ Glossary    Contact Us
Search  
   
Browse by Category
ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ .: Наукові історичні та краєзнавчі конференції .: Широкий світ малої батьківщини.

Широкий світ малої батьківщини.

Широкий світ малої батьківщини.

(Історія населених пунктів Івано-Франківщини)

Створимо літопис рідного краю

Сьогодні ми є свідками , а більшість з нас і учасниками новітніх демократичних процесів, які відправили у небуття тоталітарний режим і привели до сходження незалежної України.

Але побудова суверенної України, примноження її здобутків в значній мірі залежить від витоків патріотизму , від краєзнавців - подвижників , які бачать своє покликання у вивченні і збереженні національної історико-культурної спадщини.

На прикладі нашого краю лишень в галузі публікацій історій населених пунктів Івано-Франківщини ми можемо з полегшенням констатувати , що , не дивлячись на економічні негаразди , збувається мрія Івана Франка про те, щоб кожне галицьке село мало свою писану історію.

У Галичині вперше термін "краєзнавство" вжив у 1892 р. Іван Франко у своїй науковій історіографічній праці ,,Галицьке краєзнавство". Автор тут не тільки захоплюється розвитком краєзнавства в Європі, зокрема в Німеччині , але пояснює причини ( які були властиві і радянському тоталітарному режиму), чому "ми, галичани , донедавна дуже мало відчували цю потребу", бо ,,австрійський уряд, приєднавши Галичину , не дуже дбав про піднесення в ній краєзнавства , яке легко могло б пробудити у її мешканців надто велику любов до свого краю, небезпечні думки про давнє минуле ... Все то були справи небажані для уряду , тому на них не звертали уваги, тримали їх у таємниці і старалися не допустити до відома широкого загалу".

Представлені в даному каталозі майже 300 видань, що становлять чверть всіх українських видань на Прикарпатті за 12 років, засвідчують , що майже всі значні населені пункти області мають свої опубліковані історії. Це є вагомим внеском авторів до майбутнього перевидання енциклопедичного довідника ,,Історія міст і сіл України", яке ми сподіваємося побачити.

Звичайно, книги з історії населених пунктів не всі однакові за науковим рівнем , деякі не мають рецензій, літературних редакторів, але добре вже те, що відсутність політичної цензури дало можливість зробити перший крок в справі популяризації історії рідного краю. Адже підростаючому поколінню необхідно знати свою історію у всій її складності, неоднорідності, прочитати чесний і правдивий опис місцевих фактів і подій.

По мірі своїх можливостей обласна організація Всеукраїнської спілки краєзнавців , колектив кафедри історії України Прикарпатського університету ім. В.Стефаника , який очолює відомий краєзнавець академік В. Грабовецький, постійно залучає нових і нових авторів до створення історій населених пунктів краю. До цього докладають чимало зусиль працівники обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка та обласного державного архіву.

У передмові ми свідомо не називаємо імена авторів, кількість чи якість видань по районах , містах, щоб когось незаслужено оминути. Тим більше, що краєзнавчий процес є виключно добровільний і творчий , а фінансується він переважно на меценатські або родинні кошти. Тому часто ці краєзнавчі видання не попадають навіть в обласну бібліотеку.

Сподіваємося , що каталог дасть новий імпульс небайдужим дослідникам рідного краю, які надалі через публікації нових історій міст і сіл Прикарпаття від далекого минулого і до сьогодення всебічно висвітлюватимуть героїчну і трагічну історію українського народу.

Голова обласної організації Всеукраїнської спілки краєзнавців, кандидат історичних наук, доцент, заслужений працівник культури України Богдан Гаврилів

 

http://www.lib.if.ua/info/publish/2003/catalog_svit.html

 

Адміністрація сайту www.history.iv-fr.net пропонує всім історикам-краєзнавцям розмістити результати своїх досліджень на нашому сайті «Історичне Прикарпаття».

 


Чи була дана стаття корисна для вас?

Повязані статті

article Забутий світ - коломийські євреї
Забутий світ - коломийські євреї

  9-28-2006    Views: 1033   
article Забутий світ - коломийські євреї
Забутий світ - коломийські євреї

  9-28-2006    Views: 904   
article Народні знання про світ Г. Скрипник
Г. Скрипник

  12-21-2006    Views: 2839   

Коментарі користувачів

Додати коментар
No comments have been posted.


.: Powered by Lore 1.5.4