ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ Glossary    Contact Us
Search  
   
Browse by Category
ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ .: Видатні постаті краю .: Єпископ-емерит Кир Софрон Дмитерко ЧСВВ

Єпископ-емерит Кир Софрон Дмитерко ЧСВВ

Єпископ-емерит Кир Софрон Дмитерко ЧСВВ

Народився 1 червня 1917 року в селі Бичків на Тернопільщині. При св. Хрещенні отримав ім’я Степан. Батько Михайло служив священиком спочатку у Бичківцях, а потім у селі Мишків Заліщицького деканату.

У Мишкові з семи років почав ходити до вселюдної початкової школи, а після її закінчення вступив у Тернопільську гімназію. Відвідував цей заклад чотири роки, аж поки польський уряд не закрив його. Через тривалий час він зумів відновити свою освіту у Станиславові.

Серйозно почав цікавитись монашим життям, навчаючись у Станиславівській гімназії.

У 1932 році, після вступних іспитів, Степана Дмитерка прийнято до новіціату оо. Василіян, де він після шести місяців отримав облечини.

Після новіціату продовжував свої студії по монастирях і готувався до священства. Риторики і філософії вчився у Кристинополі, теології – у Лаврові. Якраз там його захопила війна. Після довгих поневірянь студенти-монахи опинилися в Чехії, де були прийняті на навчання у семінарію в Оломовці на Мораві.

Незабаром німці прогнали Братів Василіян з Оломовця і вони знайшли пристанище аж у Празі, у Карловім університеті. Було це 1940 року.

Після висвячення Єпископом МиколоюДудашем Братів Василіян на священиків, гестапо їх усіх заслало на каторжні роботи по всій Чехії. Софронові Дмитерку випало працювати в Моравській Остраві на шахті Кароліна“. У 1943 році частина молодих ієромонахів поїхала на Захід далі вчитися, кількох (серед них – о.Софрона Дмитерка) повернуто до Львова.

Після кількох місяців перебування у Львові, о. Софрон Дмитерко був направлений у Бучач префектом чоловічої гімназії при Василіянському монастирі. З приходом большевицької влади усі священики, які не перейшли на православ’я, змушені були вести нелегальний спосіб діяльності. Богослуження віправляли таємно, по хатах, всюди де тільки люди зверталися по духовну опіку. Так було в селі Яківка коло Обертина, в Коломиї, Долині, у Львові, у Ланчині Надвірнянського р-ну, в Яремчі, в Чортківському і Заліщицькому районах Тернопільської області та в багатьох інших місцях.

Наприкінці шестидесятих років Владика Іван Слезюк, будучи уже хворим , шукав собі наступника, бо Церква у той складний час мусіла мати провідників. Під час однієї зустрічі він запропонував о. Софрону Дмитерку стати Єпископом. Згоду священик дав тільки після того, як повідомив про це Василіянський протоігуменат. Думка була однозгідною: з огляду на канонічні потреби Церкви, а також з послуху о. Софрон Дмитерко погодився взяти на себе ці нелегкі обов’язки.

Хіротонія проходила у дуже скромних умовах, на приватній квартирі пані лікарки Софії Девосир та її сестри монахині Віри в Івано-Франківську. При цих двох свідках Владика Слезюк уділив о. Софрону Єпископських свячень. Сталося це 30 листопада 1968 року.

Єпископ Софрон провадив єпископське служіння як коад’ютор, з правом наступництва, а єпископський уряд і надалі виконував аж до своєї смерті Владика Слезюк.

1973 року Єпископа Дмитерка несподівано арештували. У березні 1974 року він був етапований у 38-му зону, що у присілку Лєнінскоє на Луганщині. З огляду на вже немолодий вік, Владика Софрон Дмитерко виконував обов’язки сторожа, потім працював на інших примусових роботах.

Після звільнення з ув’язнення у 1975 р., поряд з цивільною працею, Владика Дмитерко виконував свої єпископські обов’язки. Робив різні зарядження, полагоджував спірні питання разом з іншими єпископами, готував до висвяти підпільних семінаристів. Всього за часи підпілля рукоположив понад 65 священиків.

З початком 1989 року Єпископ Софрон Дмитерко ЧСВВ перейшов на легальне становище, ревно виконуючи свій архипастирський обов’язок.

22 грудня 1997 року було задоволено Святішим Отцем Папою Римським прохання Кир Софрона Дмитерка про його емеритуру.

http://if-eparchia.org.ua


Чи була дана стаття корисна для вас?

Повязані статті

Коментарі користувачів

Додати коментар
No comments have been posted.


.: Powered by Lore 1.5.4