ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ Glossary    Contact Us
Search  
   
Browse by Category
ІСТОРИЧНЕ ПРИКАРПАТТЯ .: Географічна довідка .: Опис клімату, природних умов .: Карпатський край

Карпатський край

Карпатський край

Косів

Косівщина була заселена ще в сивій давнині. Найдавніші археологічні знахідки на території району датуються 20-м тисячоліттям до Р. Х. (Космач). Косів виник як село за часів Галицько-Волинського князівства на початку 18 ст., а як місто – в 1565 році. У гори людей приваблювала наявність соляних джерел. Тут щороку аж до 1938 року видобували 5-7 тис. тонн солі. Понад 600 років гуцули жили під чужоземним пануванням, але не змирилися з тим, зберегли свою мову, побут, звичаї, мистецтво. Вони постійно боролися проти поневолювачів. У 17-18 ст. ця боротьба набула форми опришківського руху. Опришки це люди які не скорились тогочасним загарбникам і збирались у ватаги (групи) для оборони горян від гнобителів. Опришки нападали на панські замки, знищуючи їх, а здобуте майно роздавали бідним людям. Ватажком славнозвісного руху був Олекса Довбуш. Існують легенди та перекази, що значну частину своїх здобутих скарбів Довбуш заховав далеко в горах. До цього часу найвідчайдушнішими шукачами скарбів не вдалося їх віднайти.

Історія Косівщини не закінчується легендарними поступками ватажка опришків — О. Довбуша. Не менш героїчно гуцули відстоювали свою свободу і волю в часи Другої Світової Війни. Наприклад, героїчний бій вояків Української Повстанської Армії в Рушорі (один із присілків с. Люча), коли в бою загинув генерал Радянської Армії Дергачов, який отримав Героя Радянського Союзу за військову кампанію у Фінляндії. Можна ще багато навести героїчних прикладів з життя цього вільного та самобутнього відгалуження українського народу.

У цьому краї неодноразово бували і тут творили українські письменники Іван Франко, Михайло Коцюбинський, Михайло Стельмах, Гнат Хоткевич, Олесь Гончар; польські — Юзеф Ковальовський, Станіслав Вінценз; англійські — Джозеф Конрад, Мені Мюрієл Дові; німецькі — Леопольд Захер-Мазох, Еміль Францоз та багато інших.

Сьогодні Косів це сучасне гуцульське місто районного значення. В якому розташовані:

Державний Інститут прикладного і декоративного мистецтва;

школа мистецтв;

центр дитячої творчості;

гірськолижника база;

садиба-музей Патріарха Київської Православної Церкви Київського Патріархату — Володимира Романюка).

Щорічно Косівщину відвідують понад 10 тисяч туристів і ця цифра має тенденцію до зростання.

Ворохта

Відомий центр гірськолижного спорту біля гори Говерла 22 км. від Яремче і 95 км. від Івано-Франківська. Тут розташовано тренувальну базу „літаючих лижників”, і комплекс із трьох трамплінів, дві канатно-крісельні дороги, одна з яких веде до стадіону. У Ворохті знаходиться гуцульська церква 17 ст., побудована без жодного цвяха; довгий кам’яний міст 19 ст. Із Ворохти починаються найзручніші шляхи для сходження на найвищу вершину України — Говерлу, яка знаходиться на відстані 25 км. від селища. Так склалось, що традиційно 24 серпня на День Незалежності, відбувається масове сходження на найвищу вершину України. Тисячі людей різного віку та з різних регіонів України збираються для символічного підкорення цієї вершини, а додати до цього ще гарну панораму гір, яка відкривається з вершини Говерли, чи святковий обід на цій вершині і можна збагнути – яка неповторна карпатська краса!

Верховина

Мальовничий Карпатський край по якому протікає грайлива річка Черемош. Край, який з давніх-давен приваблював до себе бажаючих сповнитись приємним відпочинком та набратись енергії від живого спілкування з живою природою. Неодноразово цей край слугував знімальним майданчиком для зйомки фільмів (зокрема фільм „Тіні забутих предків”), так, чудова природа та самобутність людей, які тут проживають, надихали і надихають письменників, поетів та митців різних часів та народів на написання своїх, без перебільшення, не перевершених шедеврів.

Під час Другої Світової війни в цьому місті воїни УПА мали під землею власний млин та пекарню (за бажанням туристів можна відвідати ті захоплюючі місця). В даний час це сучасне місто, в якому успішно розвиваються народні промисли та туристична справа. В літній час можна збирати дарунки природи, а саме: гриби, різні лісові ягоди, лікарські трави, теж слід звернути увагу, що тут практично відсутні настирливі комарі. І взагалі, це чудовий, неповторний та самобутній край, який Вам радимо відвідати. Ми впевнені, що хоча б раз відвідавши цей край, ваше серце назавжди залишиться тут. Це неповторне гірське карпатське місто знаходиться за кілька кілометрів від гори Говерли.

Яремче

Популярний туристичний центр, розташований на березі річки Прут в лісистих Карпатах. Класичне карпатське містечко з живописною архітектурою. Всі будівлі мають в своїй архітектурі карпатські елементи і чудово вписуються в неповторні гірські ландшафти. В місті є, також, водоспад і міст 20-метрової висоти над ним. Біля водоспаду є чудовий гуцульський ресторан „Гуцульщина” двері якого завжди гостинно відкриті для всіх бажаючих познайомитися з місцевою кухнею. Як Вам, наприклад, юшка з гірської форелі чи форель у сметані або бануш з грибами? Діє природній заповідник в якому можна побачити представників карпатської фауни.

Яблуниця (перевал)

Знаходиться на межі із Закарпатською областю, за 35 км. від Яремче. Розташований на висоті 950 км. над рівнем моря, між такими вершинами Карпат як: Говерла, Довбушанка, Хом’як, Синяк, Петрос. На перевалі діє готель „Беркут” в якому є ресторан. Це один із найкращих гірськолижних регіонів Карпат. Кілометрові траси „Динамо” та „Чешка”— для досвідчених лижників; є також дві траси середнього рівня та траси для початківців. Траси обслуговуються 12-ма бугельними підйомниками.

http://karpatytour.com/greentour/carpathians/


Чи була дана стаття корисна для вас?

Повязані статті

article Карпатський крайовий музей визвольних змагань
Карпатський крайовий музей визвольних...

  11-16-2006    Views: 967   
article Карпатський блуд
Карпатський блуд

  12-25-2007    Views: 894   
article Карпатський одяг. Переплетіння сучасної моди з модою наших предків
Карпатський одяг. Переплетіння сучас

  1-17-2007    Views: 57390   

Коментарі користувачів

Додати коментар
No comments have been posted.


.: Powered by Lore 1.5.4